Τι άλλο να περιμένουμε;

Κοινοποίηση στα Social Media

Ομάδα που δεν μπορεί να βάλει γκολ‚ το πολύ πολύ να μην χάσει αν είναι και λίγο τυχερή.

Επειδή όμως δεν μπορείς συνέχεια να περιμένεις την θεά – τύχη‚ θα πρέπει και συ κάτι να κάνεις. Το τραγικό για τον Λεβαδειακό είναι οτι σε 9’παιχνίδια έχει σκοράρει μόνο στο ένα. Τι να ζητήσεις πλέον από μια τέτοια ομάδα και από έναν προπονητή που τους καθοδηγεί; Αυτό ας το απαντήσουν οι υπεύθυνοι….

Ανάσα ζωής η Σκόντα
Η ομάδα της Ξάνθης κατάφερε με γκολ του Ονουάτσι‚ πού ήρθε από τον πάγκο‚ κέρδισε 1-0’τον Λεβαδειακό που για μια ακόμη φορά απογοήτευσε αφού το γκολ για την ομάδα του Γιώργου Παράσχου είναι όνειρο απατηλό…
Έγινε ένα μέτριο έως κακό παιχνίδι. Ξάνθη και Λεβαδειακός ήξεραν οτι παίζουν με την πλάτη στον τοίχο. Και ήξεραν ακόμα καλύτερα οτι όποια ομάδα θα μπορούσε να σκοράρει θα έπαιρνε και τη νίκη.
Οι γηπεδούχοι λοιπόν κατάφεραν να σκοράρουν στην μοναδική καλή τους επίθεση στο β” μέρος.
Η έμπνευση του Νίκου Κωστένογλου να ρίξει στην μάχη τον Ονουάτσι τον δικαίωσε αφού πέτυχε το γκολ κι έδωσε το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα που μπορεί να απογοήτευσε με την γενική συνολική αγωνιστική εικόνα αλλά εκείνο που έχει σημασία είναι οτι πήρε τη νίκη σ” ένα κομβικό σημείο του πρωταθλήματος.
Στον Λεβαδειακό σίγουρα ο προβληματισμός είναι μεγάλος. Μπορεί νε είχε κάπως την υπεροχή με το μέρος του αλλά σε κανένα σημειο του αγώνα όχι μόνο δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός αλλά είχε μεγάλο πρόβλημα στην ανάπτυξη και ελάχιστες φορές κατόρθωσε να μπει στην αντίπαλη περιοχή. Σίγουρα το γεγονός οτι σε μια ακόμη αγωνιστική δεν μπόρεσε να πετύχει κάποιο γκολ ενδεχόμενα να φέρει εξελίξεις στο στρατόπεδο των Βοιωτών με οτι αυτό συνεπάγεται.
Λιγόστες λοιπόν οι φάσεις μπροστά και στις δυο εστίες με τις δυο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη όταν προσπαθούσαν να αναπτυχθούν επιθετικά.
Έτσι λοιπόν στην μοναδική καλή στιγμή των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο η χρυσή αλλαγή του Κωστένογλου‚ ο Ονουάτσι νίκησε τον Κυριακίδη κι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.
Η αντίδραση του Λεβαδειακού θα λέγαμε οτι ήταν μηδενική αν εξαιρέσουμε την προσπάθεια του Πόι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο αγώνας
Η Ξάνθη μπήκε με σχετικά περισσότερη διάθεση να παίξει επιθετικά και να πιέσει για κάποιο γκολ. Ωστόσο‚ ο Παράσχος είχε παρατάξει πολύ «δεμένη» την ομάδα του πίσω. Πολύ φλύαρη η κατοχή των γηπεδούχων και όσο περνούσε η ώρα όλο και περισσότερα μέτρα κέρδιζαν οι Βοιωτοί. Ο κόουτς των φιλοξενούμενων προσπαθούσε να βρει λύσεις επιθετικά‚ αλλάζοντας συνεχώς στον Πόι πλευρές.
Από την άλλη‚ οι Βασιλακάκης και Μαρσελίνιο «πάλευαν» για κάτι καλό.
Και ενώ φάσεις δεν είχαμε‚ είχαμε αναγκαστικές αλλαγές‚ με τους Γούτα και Ακόστα να αποχωρούν τραυματίες και να αντικαθίστανται από τους Κομεσίδη και Ροτζέριο αντίστοιχα. Φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν… άγνωστη λέξη‚ με μοναδική απόπειρα απειλής τα δύο σουτ των Βοιωτών με τους Ζησόπουλο και Βασιλείου‚ όμως το πρώτο έφυγε άουτ‚ ενώ το δεύτερο κατέληξε στην «αγκαλιά» του Λοντίγκιν.
Το δεύτερο ημίχρονο κινήθηκε εκ νέου στη… μετριότητα του πρώτου. Αυτή τη φορά δεν είχαμε ούτε καν κάποια σουτ εκτός περιοχής‚ με τον Λεβαδειακό απλώς να έχει κατοχή και να είναι πιο «ανεβασμένος» σε σχέση με το πρώτο μέρος. Και ενώ δεν υπήρχε… καπνός‚ μπήκε «φωτιά». Ο Μάνταλος έκανε την κάθετη στον Ονουάτσι‚ με τον τελευταίο να πιάνει σουτ στην κλειστή γωνία του Κυριακίδη και αφού πρώτα χτύπησε στο δοκάρι‚ μετά πήγε στην πλάτη του τερματοφύλακα του Λεβαδειακού και κατέληξε στα δίχτυα… λύνοντας το γόρδιο δεσμό.
Τρία λεπτά αργότερα‚ οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντική ευκαιρία‚ καθώς η… βολίδα του Μεντί σταμάτησε στο δοκάρι και το σκορ παρέμεινε υπέρ των ακρίτων.
Στα τελευταία λεπτά αύξησαν την πίεσή τους οι Βοιωτοί‚ όμως δεν κατάφεραν να αλλάξουν κάτι με το τελικό 1-0 υπέρ της Ξάνθης να παραμένει. Έτσι η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου ανέβηκε στους 9’βαθμούς και άφησε… αρκετούς από κάτω της‚ την ώρα που το σύνολο του Γιώργου Παράσχου δείχνει ανήμπορο να αντιδράσει.

Οι συνθέσεις:

Ξάνθη (Νίκος Κωστένογλου): Λόντιγκιν‚ Μπαξεβανίδης‚ Γούτας (19′ Κομεσίδης)‚ Βάλλας‚ Καζούμπα‚ Μαρσελίνιο‚ Μαρίν (6’′ Μάνταλος)‚ Μαρκόφσκι‚ Φλίσκας (46′ Ονουάτσι)‚ Βασιλακάκης‚ Ντάνι

Λεβαδειακός (Γιώργος Παράσχος): Κυριακίδης‚ Μεντί‚ Ακόστα (40′ Ροτζέριο)‚ Μουλόπουλος‚ Χοσέμι‚ Μαχαίρας‚ Κόρμπος‚ Πόι‚ Βασιλείου‚ Ζησόπουλος‚ Γεωργίου