Μοίρασαν τη… σούπα

Κοινοποίηση στα Social Media

levaekΛεβαδειακός και ΑΕΚ στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής  πρόσφεραν μια ωραία, ζεστή «σούπα». Οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0 σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι.

Η φανερή προτεραιότητα των δυο ομάδων στο να μη χάσουν έφερε κακό ματς στη Βοιωτία, αλλά από έναν πολύτιμο πόντο σε αμφότερους.
Ο Βέλιτς δεν έκανε κάποιες διαφοροποιήσεις σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδι, ωστόσο ο Λεβαδειακός χωρίς να αποδώσει τα αναμενόμενα είχε κάποια ενθαρρυντική αγωνιστική παρουσία και ο χρόνος θα δείξει τημ ωφελιμότητα της αλλαγής και τις σκέψεις του Βόσνιου τεχνικού.
O Λεβαδειακός μπήκε αρκετά δυνατά στον αγώνα και προσπάθησε να επιβληθεί της ΑΕΚ από το πρώτο κιόλας λεπτό. Στο 15ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν πάρα πολύ κοντά στο γκολ όταν η κεφαλιά του Χοσέμι χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κωνσταντόπουλου έπειτα από κόρνερ του Πόι.Πέντα λεπτά αργότερα ο Μπουγαϊδης έκανε λάθος και έδωσε την ευκαιρία στον Βασιλείου να πιάσει ένα σουτ, το οποίο όμως κατέληξε άουτ. Η Ένωση μετά το 25′ άρχισε να βρίσκει τα βήματά της χωρίς ωστόσο να γίνεται απειλητική. Λίγο πριν το τέλος του πρώτο ημιχρόνου ο Τσουκαλάς έβγαλε ωραία σέντρα και βρήκε το κεφάλι του Κουτρουμπή με την μπάλα, να πηγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου.Ο Κωνσταντόπουλος παραλίγο να γίνει μοιραίος στο 49ο λεπτό όταν δεν απέκρουσε σταθερά την σέντρα του Πόι και έθεσε σε κίνδυνο την εστία του όμως ο Τσουμάγκας ήταν εκεί και πέταξε την μπάλα κόρνερ. Στην συνέχεια ο αγωνιστικός ρυθμός έπεσε κατακόρυφα με τις δυο ομάδες να δείχνουν να βολεύονται με την ισοπαλία αφού μετά τα σημερινά (31/3) και χθεσινά αποτέλεσμα φαίνεται να εξασφάλισαν την παραμονή τους στην κατηγορία.Να σημειώσουμε ότι η Ένωση έμεινε με 10 παίχτες στις καθυστερήσεις λόγο δεύτερης κίτρινης στον Ταξιάρχη Φούντα ενώ αμέσως μετά δεύτερη κίτρινη δέχθηκε και ο Χοσέμι για τους Βοιωτούς.

Διαιτητής: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)

Βοηθοί: Αναστόπουλος (Αρκαδίας), Σταθόπουλος (Ηλείας)

4ος βοηθός: Λαμπρόπουλος (Ηλείας)

Λεβαδειακός (Βέλιτς): Κυριακίδης, Μουλόπουλος, Χοσέμι, Κόρμπος, Ροτζέριο (Καγιεχόν 76′), Πόι, Βασιλείου, Ζησόπουλος, Λισγάρας, Μεντί, Ακόστα

ΑΕΚ (Λίνεν): Κωνσταντόπουλος, Τσουκαλάς, Μπουγαΐδης, Κουτρουμπής, Τσουμάγκας, Κορδέρο, Μητρόπουλος, Ανάκογλου (Φέτσης 82′), Φούντας, Πετρόπουλος (Σταματής 88′), Ρίκκα (Φουρτάδο 89′)

Κίτρινες κάρτες: Χοσέμι 24′, Φούντας 29′, Κορδέρο 37′, Τζάκσον 51′, Βασιλείου 60′, Τσουκαλάς 60′, Κόρμπος 90′+1′

Βέλιτς: Θα βελτιωθούμε…

Ευχαριστημένος από την αγωνιστική συμπεριφορά των παικτών έμεινε ο Γιάνσμινκο Βέλιτς λέγοντας  οτι η ομάδα θα πάει καλύτερα ενώ τόνισε το γεγονός της καλής αμυντικής λειτουργίας.

Αναλυτικά οι δηλώσεις:

«Ήταν ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι και το αποτέλεσμα θεωρώ οτι είναι δίκαιο αλλά εμείς ξεκινήσαμε πολύ καλά και θα μπορούσαμε να πετύχουμε κάποιο γκολ αφού δημιουργήσαμε ευκαιρίες. Νομίζω οτι δεν απειληθήκαμε και ιδιαίτερα εκτός από μια φάση προς το τέλος του α” ημίχρονου. Στην επανάληψη και πάλι ήμασταν καλύτεροι αλλά δεν μπορέσαμε να κάνουμε φάσεις. Όμως δεν απειληθήκαμε και ιδιαίτερα.

Είμαι ευχαριστημένος από τους παίκτες μου και πιστεύω βελτιώσαμε και την αμυντική μας λειτουργία αφού η ΑΕΚ δεν μας έκανε φάσεις. Θα πάμε καλύτερα στο μέλλον.»

Λίνεν: Είδε όνειρο ο Βοσκάκης

Σίγουρος ότι ο Λεβαδειακός θα έπρεπε να μείνει με παίκτη λιγότερο από το πρώτο ημίχρονο εμφανίστηκε ο Έβαλντ Λίνεν στη συνέντευξη Τύπου, όπου τόνισε πως ο Βοσκάκης είδε… όνειρο.

«Το παιχνίδι ήταν κακό για τις δύο ομάδες με πολλά λάθη. Όμως στο ίδιο επίπεδο ήταν και ο διαιτητής. Ο διαιτητής είχε μεγάλη επίδραση στο παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο έπρεπε να δώσει κόκκινη κάρτα στην φάση του Πετρόπουλου. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν δόθηκε. Ίσως κοιμήθηκε χθες το βράδυ και είδε όνειρο πως οι κανόνες αλλάζουν για αυτό το παιχνίδι. Ίσως να συνέβη κάτι τέτοιο. Δεν αξίζαμε κάτι παραπάνω από το ματς, αλλά αν έδειχνε κόκκινη κάρτα, ενδεχομένως να παίρναμε κάτι περισσότερο. Για μένα δεν αποτελεί δικαιολογία η διαιτησία, απλώς λέω ότι έπρεπε να δοθεί κόκκινη. Και οι παίκτες μου έκαναν πολλά λάθη, αλλά λάθη έκανε και ο διαιτητής».