Τους μαθητές που διακρίθηκαν στους διαγωνισμούς της τίμησε στη Λιβαδειά η Μαθηματική Εταιρία

Κοινοποίηση στα Social Media

Tους μαθητές της Δευτέρας και της Τρίτης Γυμνασίου καθώς και όλων των τάξεων του Λυκείου  που διακρίθηκαν στους Πανελλήνιους διαγωνισμούς της ΕΜΕ «ΘΑΛΗΣ» και «ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ» και τους μαθητές της Α΄ Γυμνασίου που διακρίθηκαν στον Βοιωτικό διαγωνισμό «ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ Ι και ΙΙ» βράβευσε το Παράρτημα Βοιωτίας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρίας σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων της Περιφερειακής Ενότητας Βοιωτίας στη Λιβαδειά.

Καθώς, “τα μαθηματικά αποτελούν την ποίηση των λογικών ιδεών” ο Πρόεδρος Γιάννης Βελαώρας και τα μέλη του Παραρτήματος της ΕΜΕ συνεχάρησαν τόσο τους μαθητές που βραβεύτηκαν όσο και εκείνους που έλαβαν συμμετοχή στους διαγωνισμούς.

Τη βράβευση παρακολούθησαν οι γονείς “ως στυλοβάτες και συνοδοιπόροι των παιδιών σε κάθε δημιουργική τους πρωτοβουλία και δράση” ενώ από την εκδήλωση δεν θα μπορούσαν να λείψουν “όσοι καθηγητές με μεράκι και αφοσίωση στήριξαν την προετοιμασία των μαθητών”.

Ιδιαίτερο τόνο έδωσε στην εκδήλωση η παρουσία ενός διακεκριμένου μέλους της Ε.Μ.Ε, του αστροφυσικού Δρ Μάνου Δανέζη. Ο διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Αθηνών καθήλωσε το κοινό που είχε κατακλύσει την αίθουσα μέσα από μια διάλεξη με θέμα,  “Σύμπαν: μια φανταστική μαθηματική πανδαισία”.

Ο ακαδημαϊκός δάσκαλος με μαεστρία και αμεσότητα αναφέρθηκε στην ουσία του σύμπαντος και στη θέση του ανθρώπου σε αυτό, μέσα από το πρίσμα των θετικών και φυσικών επιστημών. Έτσι, έδωσε ένα μοναδικό ερέθισμα στους μαθητές αναφορικά με τη συνδρομή του ορθού λόγου.

Την εκδήλωση μεταξύ άλλων τίμησαν με την παρουσία τους ο Περιφεριακός Διευθυντής Α’  βάθμιας και Β΄ βαθμιας Εκπαίδευσης Στερεάς Χρήστος Δημητρίου, ο Διευθυντής Β΄ βαθμιας Εκπαίδευσης Νομού Βοιωτίας Ηλίας Τζαμτζής και ο σύμβουλος των Μαθηματικών Ν. Βοιωτίας Δημήτρης Καλογεράς ενώ την ΕΜΕ εκπροσώπησε το μέλος του ΔΣ Κωνσταντίνος Βαγενάς.

Το ΔΣ του παραρτήματος (Βελαώρας Γιάννης  Πρόεδρος, Αρετός Στράτος Γραμματέας, Κατσέλης Γιώργος,  Λουκίδου Αναστασία,   Πρέντζα Δήμητρα,   Νυδριώτου Μαρία,  Ατματζίδου Κατερίνα) ευχαρίστησε όλους όσοι βοήθησαν να πραγματοποιηθεί αυτή η εκδήλωση και πιο συγκεκριμένα “Την Φανή Παπαθωμά για την παραχώρηση της αίθουσας και τους τεχνικούς της Περιφέρειας, το Επιμελητήριο Βοιωτίας για την αρωγή του προς το παράρτημα, τους εκπαιδευτικούς που προετοίμασαν τους μαθητές μέσα από μια σειρά μαθημάτων πριν τους διαγωνισμούς: Άρη Μέγα και Νίκο Παπαγγελή (1ο Λύκειο Λιβαδειάς),  Αθηνά Ρέππα (3ο Γυμνάσιο Λιβαδειάς),  Λεωνίδα Νταραδήμο (Γυμνάσιο Κυριακίου), Νίκο Λαζινό (ΕΠΑΛ Λιβαδειάς) και Κατερίνα Φουσέκη (φροντιστήριο ΒΕΛΑΩΡΑΣ)”.

eme2 eme5 eme4 eme3

 

Επιτυχόντες στον Πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό «ΘΑΛΗΣ» 

ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΤΑΞΗ ΣΧΟΛΕΙΟ

1 ΑΓΓΕΛΟΥ ΑΙΜΙΛΙΑ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΟΙΝΟΦΥΤΩΝ

2 ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

3 ΒΕΛΑΩΡΑ ΜΑΡΙΑ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΟΡΧΟΜΕΝΟΥ

4 ΓΚΙΟΚΕΖΑ ΛΟΥΙΖΑ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΑΓΙΩΝ

5 ΓΑΛΑΝΟΥ ΜΑΡΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

6 ΕΞΑΡΧΑΙΟΥ ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΟΡΧΟΜΕΝΟΥ

7 ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

8 ΚΩΤΣΟΥ ΗΛΙΑΣ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

9 ΛΑΖΙΝΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

10 ΜΑΝΤΖΟΥΝΗ ΦΩΤΟΥΛΑ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΑΓΙΩΝ

11 ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΙΩΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΑΓΙΩΝ

12 ΠΕΡΓΑΝΤΑ ΙΟΚΑΣΤΗ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

13 ΡΕΠΠΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΟΡΧΟΜΕΝΟΥ

14 ΤΣΑΡΟΥΧΑ ΑΦΡΟΔΙΤΗ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΗΒΑΣ

15 ΧΟΝΔΡΟΣ ΘΩΜΑΣ Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

16 ΑΛΕΞΑΝΔΡΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Γ’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

17 ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΕΥΣΤΑΘΙΑ Γ’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

18 ΚΑΠΑΡΟΣ ΕΠΑΜΕΙΝΩΝΔΑΣ Γ’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

19 ΚΟΛΛΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ Γ’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

20 ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΤΕΛΙΟΣ Γ’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΗΒΑΣ

21 ΠΑΠΑΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΣΩΤΗΡΗΣ Γ’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΗΒΑΣ

22 ΠΑΥΛΙΔΗ ΣΟΦΙΑ Γ’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 2o ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΗΒΑΣ

23 ΣΕΦΕΡΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Γ’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

24 ΤΖΟΥΜΑΝΕΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Γ’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΗΒΑΣ

25 ΑΝΔΡΕΟΥ ΣΤΕΡΓΙΟΣ Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΛΥΚΕΙΟ ΑΣΠΡΩΝ ΣΠΙΤΙΩΝ

26 ΒΕΛΛΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ 1ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

27 ΔΟΥΚΑΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ 2ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

28 ΚΑΛΟΓΗΡΟΥ ΕΥΓΕΝΙΑ Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ 1ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

29 ΛΕΝΤΑΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ 2ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

30 ΜΟΥΣΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΟΡΧΟΜΕΝΟΥ

31 ΜΠΑΛΤΑΔΟΥΡΟΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ 1ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

32 ΣΙΔΕΡΗ ΕΛΠΙΔΑ Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΛΥΚΕΙΟ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ

33 ΣΚΛΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΟΙΝΟΦΥΤΩΝ

34 ΣΚΛΙΑΣ ΑΛΕΞΗΣ Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΟΙΝΟΦΥΤΩΝ

35 ΣΟΛΩΜΟΥ ΕΛΕΝΗ Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ 2ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

36 ΦΡΕΣΣΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ 1ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

37 ΓΙΑΜΑΣ ΛΟΥΚΑΣ Β΄ΛΥΚΕΙΟΥ 2ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

38 ΚΑΡΑΪΣΚΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ 1ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

39 ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Β΄ΛΥΚΕΙΟΥ ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΟΡΧΟΜΕΝΟΥ

40 ΓΕΡΑΝΤΩΝΗ ΑΡΓΥΡΩ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ 2ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

41 ΖΥΓΟΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ 2ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΘΗΒΩΝ

42 ΚΑΓΙΑ ΕΛΕΝΗ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ 1ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

43 ΚΑΛΟΜΟΙΡΗΣ ΛΟΥΚΑΣ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ 1ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

44 ΚΑΛΟΜΟΙΡΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ 2ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

45 ΡΑΝΤΖΟΣ ΛΟΥΚΑΣ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ 1ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

46 ΣΟΦΟΥ ΜΑΡΙΑ ΣΟΦΙΑ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ 2ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

 

Επιτυχόντες στον Πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό «Ευκλείδης»

ΑΑ ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΤΑΞΗ ΣΧΟΛΕΙΟ

1 ΤΖΟΥΜΑΝΕΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Γ’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΗΒΑΣ

2 ΔΟΥΚΑΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ Α΄ΛΥΚΕΙΟΥ 2ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

3 ΚΑΛΟΜΟΙΡΗΣ ΛΟΥΚΑΣ Γ΄ΛΥΚΕΙΟΥ 1ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

 

Επιτυχόντες στον Βοιωτικό μαθητικό διαγωνισμό «ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ Ι»

ΑΑ ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΤΑΞΗ ΣΧΟΛΕΙΟ

1 ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ 2 ΖΑΧΑΡΙΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΕΣΠΙΩΝ

3 ΚΑΡΟΥΖΟΥ ΝΙΚΗ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

4 ΚΟΥΤΣΟΥΡΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΕΣΠΙΩΝ

5 ΜΟΙΡΑΝΑΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

6 ΜΠΑΜΠΛΕΚΟΥ ΑΝΝΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

7 ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΒΑΓΙΩΝ

8 ΠΑΠΑΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ ΧΡΗΣΤΟΣ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

9 ΠΕΡΓΑΜΑΛΗΣ ΤΑΣΟΣ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 3Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΗΒΑΣ

10 ΣΑΡΑΝΤΟΣ  ΣΑΡΑΝΤΗΣ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ

11 ΣΙΔΕΡΗ ΔΗΜΗΤΡΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΟΙΝΟΦΥΤΩΝ

12 ΤΟΛΙΑΣ  ΛΟΥΚΑΣ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

13 ΧΑΤΖΗΔΟΥΡΟΥ ΜΑΡΙΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΗΒΑΣ

14 ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑΝΝΑ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΘΕΣΠΙΩΝ

 

Επιτυχόντες στον Βοιωτικό μαθητικό διαγωνισμό «ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΙΙ»

ΑΑ ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΤΑΞΗ ΣΧΟΛΕΙΟ

1 ΠΑΠΑΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ ΧΡΗΣΤΟΣ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

2 ΤΟΛΙΑΣ  ΛΟΥΚΑΣ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

3 ΣΑΡΑΝΤΟΣ  ΣΑΡΑΝΤΗΣ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ