Ήττα με… καλή παρουσία.Και μαθηματικά παρέμεινε. Παναθηναϊκός – Λεβαδειακός 3-1

Κοινοποίηση στα Social Media

Παρά την καλή αγωνιστική παρουσία που είχε ο Λεβαδειακός στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας εν τούτοις δεν μπόρεσε να πάρει κάτι θετικό χάνοντας 3-1 από τον καλύτερο Παναθηναϊκό κι έτσι η ομάδα της Λιβαδειάς έμεινε τη φετινή σεζόν χωρίς νίκη μακριά από την έδρα της. Αλλά γεγονός είναι μετά και τα αποτελέσματα της 33ης και προτελευταίας αγωνιστικής εξασφάλισε και μαθηματικά (όχι οτι υπήρχε και κίνδυνος) την παραμονή του στην Super League και ο αγώνας με τον ΠΑΟΚ την ερχόμενη αγωνιστική θα είναι υπικού και διαδικαστικού χαρακτήρα.

Ο Παναθηναϊκός λοιπόν επικράτησε 3-1 του Λεβαδειακού με τέρματα των Κουτρουμπή (39’), Καρέλη (63’), Αμπέντ (77’), ενώ οι Βοιωτοί που ήταν επιθετικοί και ανταγωνιστικοί στο δεύτερο μέρος, είχαν ισοφαρίσει προσωρινά στο 41’ με τον Κονέ.

Οι παίκτες  του Σάββα Παντελίδη παρουσιάστηκαν έχοντας εξαιρετική αμυντική λειτουργία στα πρώτα λεπτά, δεν επέτρεψαν στο τριφύλλι να κάνει το παιχνίδι του στη Λεωφόρο και προσπαθούσαν να επωφεληθούν της τεχνικής και της ποιότητας των Μάντζιου και Βούκσεβιτς στα πρώτα λεπτά για να απειλήσουν σε κάποια αντεπίθεση.

Το γκολ για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 39′ από έναν κεντρικό αμυντικό του. Ο Σπυρόπουλος σέντραρε από δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους κι ο Κουτρουμπής με πολύ δυνατό σουτ από τη μικρή περιοχή, άνοιξε το σκορ για το τριφύλλι.

Ο… γόρδιος δεσμός φαινόταν πως λύθηκε για τον Παναθηναϊκό, όμως, στην επόμενη φάση του ματς ήρθε ένα ατομικό λάθος το οποίο οδήγησε στην ισοφάριση από τον Λεβαδειακό. Ο Καπίνο έκανε κακό βολέ, πάνω στον Κονέ, ο άσος των Βοιωτών σούταρε ψηλοκρεμαστά με τη μία, και το 1-1 ήταν γεγονός στη Λεωφόρο για το πρώτο ημίχρονο, καθώς η μπάλα αναπαύτηκε στα δίχτυα της ανυπεράσπιστης εστίας των «πράσινων».

Στο 63′ έγινε ωραία εναλλαγή της μπάλας, ο Νάνο σέντραρε από αριστερά και ο Καρέλης με γυριστή κεφαλιά νίκησε τον Πρζιρόφσκι για το 2-1 του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο. Στη συνέχεια, οι πράσινοι έψαξαν αρκετά τον Μπεργκ, έτσι ώστε να σκοράρει και να εδραιωθεί ως πρώτος σκόρερ, καθώς στην Ξάνθη δεν θα παίξει λόγω καρτών, όμως ο Σουηδός προτίμησε να δώσει ασίστ στο 77′ στον Αμπέντ, έτσι ώστε ο Αλγερινος να βάλει την… υπογραφή το διαμορφώνοντας το 3-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στη Λεωφόρο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Καπίνο, Σπυρόπουλος, Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Λαγός, Μπεργκ, Ατζαγκούν (62’ Κλωναρίδης), Αμπέντ (79’ Δώνης), Νάνο, Πράνιτς, Πέτριτς (62’ Καρέλης).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Πρζιρόβσκι, Μουλόπουλος, Μάντζιος, Μάγκας, Βαρέλα (74’ Γουόρντεν), Κονέ, Γεωργίου (51’ Σκέμπης), Λυκογιάννης, Χαραλάμπους, Ιντζίδης, Βούκσεβιτς (62’ Μιλοσαβλιεφ).

Πηγή: stereasports.com