Η Θήβα κέρδισε το τελικό κυπέλλου Βοιωτίας.

Η  ομάδα της Θήβας είναι κυπελλούχος Βοιωτίας για το 2017-18. Στον «μεγάλο» τελικό αγώνα που έγινε το Σάββατο, 24/2, στο γήπεδο του αθλητικού κέντρου της Ενωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Βοιωτίας, στον Αγιο Σπυρίδωνα, παρουσία πολλών φίλων του ερασιτεχνικού, βοιωτικού, ποδοσφαίρου, επικράτησε με 2-1 της αξιόμαχης ομάδας του Π.Α.Σ. Κιθαιρώνα Καπαρελίου.

Οι δυο αντίπαλοι είχαν από ένα ημίχρονο. Ο Κιθαιρώνας ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος όπου και προηγήθηκε 1-0 στο 19* με καρφωτή κεφαλιά του Παπαγιάννη ενώ νωρίτερα στο 11* η ομάδα του Καπαρελλίου είχε και οριζόντιο δοκάρι με τον Μπινιχάκη.

Στην επανάληψη η ομάδα της Θήβας ανέβασε στροφές, ήταν καλύτερη κι έκανε την ανατροπή σε τρία λεπτά. Στο 70* ο Σουμάχ ισοφάρισε σε 1-1 και στο 72* ο Αργυρίου έδωσε τη νίκη στην ομάδα του κάνοντας το 2-1 σε μια φάση όπου ο βοηθός Φίλος σήκωσε οφ’ σάϊντ αλλά ο διαιτητής Μιχαηλίδης πήρε τη φάση επάνω του κατακυρώνοντας το γκολ.

Διαιτητής: Γιώργος Μιχαηλίδης    Βοηθοί: Δημήτρης Φίλος – Λεωνίδας Δελής      Τέταρτος: Δημήτρης Ψυχούλας.

Π.Α.Σ. Κιθαιρώνας Καπαρελίου (Σωτήρης Παπαναστασίου): Κουτρούμπας – Παναγου (75’ Μποβαλης), Τσέλλος, Κουκουλας, Σεχάι – Μπινιχάκης (66’ Τσοπανέλης), Ρουπακας, Παπαγιάνι – Κώνστας, Φιλιππίδης (82’ Σταμέλος), Κολιόπουλος (75’ Γεωργιάδης).

Α.Ο. Θήβα (Θοδωρής Παχατουρίδης): Μόνος – Τόπι, Χριστοδουλόπουλος, Ζυγογιάννης, Πλατέλλας – Κοτώρος (46’ Σουμάχ), Μαυρόπουλος – Σένκα (89’ Γιαλός), Κάρλος, Αργυρίου (87’ Καραλής) – Χατζηλάμπρος.