Η Θήβα επικράτησε στο βοιωτικό ντέρμπι της Γ’ Εθνικής ( Φωτορεπορτάζ )

Α.Ο.  Θήβα – Αμβρυσσέας Διστόμου 4-1

Μεγάλη εντός έδρας νίκη επί του Αμβρυσσέα, πήρε η Θήβα, έχοντας σε μεγάλη μέρα το Βεζυρτζόγλου.Οι γηπεδούχοι  κατάφεραν μέσα σε δυο λεπτά να πάρουν προβάδισμα με δύο γκολ.
Στο 24’ έγινε το κλέψιμο, η μπάλα έφτασε στον Αργυρίου, αυτός έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Βεζυρτζόγλου έκανε την προβολή, ο Ντέντσεβ απέκρουσε, η μπάλα βρήκε και σε πόδι αμυντικού και κατέληξε στα δίχτυα.
Στο 26’ έγινε η ωραία κίνηση από τα αριστερά, ο Τιάγκο Σίλβα έβγαλε την παράλληλη σέντρα, ο Ντέντσεβ δεν έδιωξε, στο δεύτερο δοκάρι ο Κάραλης αμαρκάριστος με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν. Αφού το σουτ του Μπαλντά το απέκρουσε ο Μόνος, στο κόρνερ που εκτελέστηκε και στην εξέλιξη της φάσης ο Ντος Σάντος με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ξανάβαλε την ομάδα του στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν ιδιαίτερα και το τελικό 4-1 έκανε και πάλι ο Βεζυρτζόγλου  στο 73’  δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων.

Διαιτητής  Καλανζής Τηλέμαχος με βοηθούς Σταυρόγλου Δημήτριο και  Κολιάκο Αγγελο (Σ.Δ.Π. Αθηνών)

Α.Ο.  Θήβα  (Θοδωρής Παχατουρίδης): Μόνος , Πλατέλλας, Καραλης (78’ Σένκα), Ζυγογιάννης, Βουρνάζος, Κάρλος (82’ Γιαλός), Αργυρίου (88’ Ρεσβάνης), Κοτώρος, Τιάγκο Σίλβα (76’ Μαυρόπουλος), Βεζυρτζόγλου, Τόπι.

Αμβρυσσέας Διστόμου (Ηλίας Λιόντος): Ντέντσεβ , Κυπραίος, Καλαγκάνης, Μεταλλινός, Στούμπος, Χίσι, Μπότσης (70’ Μεταξούλης), Βαγγέλι (64’ Βλάχος), Κωστούλας, Μπαλντάς (55’ Τέγιες), Ντος Σάντος.