Δεν Χ-άρηκε αλλά ελπίζει… Λεβαδειακός – Αστέρας 1-1

Λεβαδειακός και Αστέρας Τρίπολης έμειναν στο 1-1 στη Λιβαδειά στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας, ένα αποτέλεσμα που δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες δεδομένης της βαθμολογικής τους θέσης.

Για τον Λεβαδειακό ήταν ακόμα δυο χαμένοι βαθμοί εντός έδρας κάτι που δυσκολεύει στην υπόθεση παραμονής. Το θέμα είναι ότι η ομάδα της Λιβαδειάς βρίσκεται πάντα πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και με την βοήθεια όλων μπορεί να τα καταφέρει αν και ο βαθμός δυσκολίας είναι πλέον πολύ μεγάλος. Οι δυνατότητες υπάρχουν ακόμη και με μεγαλύτερη προσπάθεια μπορεί να «αρπάξει» και βαθμούς εκτός έδρας αρχής γενομένης στην Ξάνθη την επόμενη αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να προηγήθηκαν αλλά δεν άντεξαν για πολύ αφού δέκα λεπτά μετά το δικό τους γκολ οι Αρκάδες ισοφάρισαν και αυτό το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους. Έτσι, η κατάσταση στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας έμεινε αναλλοίωτη καθώς ο Λεβαδειακός έμεινε οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού με 18 πόντους ενώ μία θέση από πάνω βρίσκεται ο Αστέρας με 21 πόντους.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο Γιάννης Χριστόπουλος επέλεξε ένα σύστημα 4-2-3-1 με τον Ναμάσκο κάτω απ’ τα δοκάρια, τους Μιλιάζες, Ουόν, Νιασέ και Μαχαίρα στην άμυνα, αμυντικά χαφ οι Καλτσάς – Κουλιμπαλί, δεξιά ο Σίλβα, αριστερά ο Καλτσάς, αιχμή του δόρατος ο Βασιλείου και πίσω του, σε ρόλο «δεκαριού», ο Ζεζίνιο.

Το ίδιο σύστημα χρησιμοποίησε και ο Στάικος Βεργέτης με τον Ντοναρούμα κάτω απ’ τα γκολπόστ, τους Γιαννούλη, Μπέρτο, Γκαϊντούτσικ και Σελίν, στην άμυνα, αμυντικά χαφ οι Τσουκαλάς – Ιγκλέσιας, δεξιά ο Καλτσάς, αριστερά ο Τσιλιανίδης, στην κορυφή ο Μανιάς και πίσω του, σε ρόλο δημιουργικού χαφ, ο Φαρίνια.

Λίγα πράγματα

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας και σε αυτό συνετέλεσε και ο βαρύς αγωνιστικός χώρος λόγω της έντονης βροχόπτωσης. Η πρώτη τελική του αγώνα σημειώθηκε με τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου με τον Γιουσούφ να σουτάρει από τον άξονα αλλά τον Ντοναρούμα να μπλοκάρει.

Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά, αυτή τη φορά από στημένη φάση. Ο Μιλιάζες εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Καλτσάς έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Η πρώτη καλή στιγμή των Αρκάδων σημειώθηκε στο όγδοο λεπτό. Ο Τσιλιανίδης επεχείρησε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Ναμάσκο ήταν σε σωστή θέση και μπλόκαρε. Στην αμέσως επόμενη φάση οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν κοντά στο γκολ. Ο Τσουκαλάς έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο επερχόμενος Ιγκλέσιας έπιασε το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ.

Στο 25ο λεπτό ο Τσουκαλάς σούταρε από τον άξονα αλλά ο Ναμάσκο και πάλι μπλόκαρε χωρίς δυσκολία ενώ πέντε λεπτά αργότερα το σουτ του Καλτσά κόντραρε και πέρασε κόρνερ για λογαριασμό του Λεβαδειακού.

Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση για το πρώτο 45λεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες και χωρίς σκορ.

Αλλαγή σκηνικού

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό ήταν τελείως διαφορετικό σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά θέλοντας να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ και τα κατάφεραν καθώς στο 58ο λεπτό βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Βασιλείου υποδέχτηκε την μπάλα απ’ τα δεξιά και με ένα διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντοναρούμα για το 1-0.

Ωστόσο, η χαρά των Βοιωτών δεν κράτησε για πολύ αφού δέκα λεπτά αργότερα οι Αρκάδες κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια. Συγκεκριμένα, στο 68ο λεπτό ο Γιαννούλης έκανε το γέμισμα από τα αριστερά και ο Μανιάς με μία προβολή από ιδιαίτερα δύσκολη θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ναμάσκο για το 1-1.

Έξι λεπτά μετά την ισοφάριση άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες στο παιχνίδι καθώς ο Ιγκλέσιας δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα της Τρίπολης στο τελευταίο τέταρτο με δέκα παίκτες.

Ο Γιάννης Χριστόπουλος προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε η ομάδα του περνώντας στο παιχνίδι τους Σουμπίνιο, Καψάσκη και Γιακουμάκη αλλά αυτές οι κινήσεις δεν μπόρεσαν να αλλάξουν το ρου του αγώνα με αποτέλεσμα το 1-1 να μείνει μέχρι τέλους και την κατάσταση στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας αναλλοίωτη.

Οι συνθέσεις:

Λεβαδειακός (Γ. Χριστόπουλος): Ναμάσκο, Κουλιμπαλί, Μαχαίρας, Ζεζίνιο (70′ Σουμπίνιο), Βασιλείου (90′ Καψάσκης), Νιασέ, Σίλβα, Καλτσάς, Ουόν, Γιουσούφ (81′ Γιακουμάκης), Μιλιάζες