Πασάς στα Γιάννινα ο Λεβαδειακός με 1-0

Μεγάλη και σπουδαία νίκη πέτυχε ο Λεβαδειακός μέσα στα Γιάννινα κερδίζοντας 1-0 τον ΠΑΣ και επανέλαβε την περσινή μεγάλη νίκη φτάνοντας έτσι τους 18 βαθμούς στο πρωτάθλημα και κατ” αυτόν τον τρόπο απλοποιεί την υπόθεση της παραμονής στην κατηγορία δυο αγωνιστικές πριν κλείσει ο πρώτος γύρος.
Οι «πράσινοι» έπαιξαν αμυντικά και σφικτά αλλά αυτή τη φορά είχαν την καλή αμυντική λειτουργία και παράλληλα είχαν αντεπιθέσεις φωτιά που εκτός από το γκολ που πέτυχαν θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει ακόμα δυο φορές στις προσπάθειες του Θανάση Μουλόπουλου και του Βαγγέλη Μάντζιου.

Ο ΠΑΣ απάντησε στο 71’ όταν μετά το γύρισμα του Λίλα ο Σαπαλίδης σούταρε προς την εστία αλλά η άμυνα των Βοιωτών απομάκρυνε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Απάντηση στην… απάντηση από τον Μάντζιο, αφού δύο λεπτά αργότερα, βγήκε και πάλι μόνος απέναντι στον Βελλίδη αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ!

Η τελευταία καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 87ο λεπτό. Ο Μανιάς κατέβασε ωραία τη μπάλα από βαθιά μπαλιά, αλλά το σουτ που επιχείρησε από το ύψος της περιοχής έφυγε ψηλά από τα δοκάρια του Τσιντώτα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Γιάκος (Λίλα 57’), Μανιάς, Μπέριος, Ακόστα (Φερφελής 81’), Τσουκαλάς, Ίλιτς, Τζημόπουλος, Ναδάλες, Γαρουφαλιάς (Σαπαλίδης 71’), Καρανίκας.

Λεβαδειακός (Μάντζιος): Τσιντώτας, Μουλόπουλος, Νικολάου, Μανωλάς, Μαχαίρας (Μάγκας 76’), Έντουιν, Γιακουμάκης, Τριποτσέρης, Ντομοβτσίσκι (Καψάσκης 78’), Μάντζιος, Μίνγκας (Τόπι 90’+2’).